fb widget Ochotnica Tylmanowa

major Józef Chlipała “Lubański”

Józef Chlipała, pseudonim „Lubański”, major Wojska Polskiego, urodził się 12 lutego 1907 roku w Ochotnicy Dolnej  jako syn zamożnego gazdy Jana Kantego Chlipały z Podbrzyzka i Katarzyny Rungier. Poległ w starciu z funkcjonariuszami gestapo w Warszawie 22 maja 1944 r.

Jego życiową drogę wyznacza szlak: Ochotnica Dolna, Nowy Targ, Kraków, Podchorążówka w Ostrowii Mazowieckiej, Sandomierz – 2. Pułk Piechoty Legionów, Warszawska Brygada Motorowa, kampania wrześniowa, ucieczka przez Węgry do Francji, służba w 1 Dywizji Grenadierów Polskich i kampania francuska, Szwajcaria, obóz jeniecki, ucieczka do okupowanej Polski, Warszawa – służba w Armii Krajowej, w pułku „Baszta”, śmierć od kul niemieckich.

Uczestnik Kampanii Wrześniowej, uciekinier z oflagu i uczestnik walk we Francji odznaczony za bohaterstwo Krzyżem Walecznych i francuskim orderem Croix de Guerre.
Żołnierz Armii Krajowej działający w strukturach AK w Warszawie.

W dniu 20 maja 1944 roku kpt. „Lubański” znajdował się w lokalu konspiracyjnym przy ulicy Koszykowej, w mieszkaniu „Nelli” (Walerii Bartoszewskiej), łączniczki dowódcy batalionu „K”. Do mieszkania niespodziewanie wtargnęli gestapowcy i w chwili, gdy kpt. „Lubański” zerwał się w ich kierunku, został przeszyty serią z automatu. Nie dał się wziąć żywcem, wolał bohaterską śmierć, od kuli. Razem z nim zginął na tej kwaterze ojciec „Nelli”.

W tym momencie nie ma żadnego komentarza

Zostaw komentarz